Grupa terapeutyczna

Grupa terapeutyczna dla osób mających trudności w relacjach interpersonalnych, zmagających się z samotnością i z niskim poczuciem własnej wartości. Większość problemów, z którymi się zmagamy, jest powiązanych z trudnościami w relacjach z innymi osobami: boimy się wyrażać siebie, nie stawiamy granic, boimy się oceny, nie ufamy innym, albo stawiamy granice agresywnie, kontrolujemy innych i ucinamy…

Grupa terapeutyczna dla osób mających trudności w relacjach interpersonalnych, zmagających się z samotnością i z niskim poczuciem własnej wartości.

Większość problemów, z którymi się zmagamy, jest powiązanych z trudnościami w relacjach z innymi osobami: boimy się wyrażać siebie, nie stawiamy granic, boimy się oceny, nie ufamy innym, albo stawiamy granice agresywnie, kontrolujemy innych i ucinamy relacje.  Doświadczenie grupowe pozwala dostrzec powtarzające się, nieskuteczne strategie działania w sytuacjach społecznych, odkryć ich źródła i wprowadzić realne zmiany w swoim życiu. Udział w grupie jest okazją do przyjrzenia się w bezpiecznych warunkach swoim sposobom nawiązywania i budowania relacji, a następnie rozwijania umiejętności bycia z drugą osobą tak, aby poczuć się swobodnie i blisko. Grupa terapeutyczna umożliwia uzyskanie informacji zwrotnych na temat siebie, swoich mocnych stron, czy charakterystycznych sposobów reagowania. Jest także okazją do nauki wyrażania swoich odczuć względem innych osób w bezpieczny i asertywny sposób. Możliwość podzielenia się swoimi problemami z innymi ludźmi, może przynieść ulgę i poczucie akceptacji. Niezwykle cenne może być skorzystanie z doświadczenia i perspektywy pozostałych uczestników oraz odkrycie podobieństw, które zbliżają do innych, wnoszą nadzieję i zmniejszają poczucie osamotnienia. 

Dla kogo grupa psychoterapeutyczna może być pomocna?

Dla osób, które:

 • mają niskie poczucie własnej wartości i trudno im uwierzyć w siebie;
 • doświadczają braku satysfakcji lub stagnacji w swoim życiu osobistym;
 • są wypaleni w życiu zawodowym i często towarzyszy im poczucie bezsensu;
 • czują, że żyją w osamotnieniu i izolacji oraz trudno im budować i utrzymywać satysfakcjonujące relacje;
 • obawiają się oceny i krytyki ze strony innych osób;
 • doświadczają dużo lęku, są nieśmiałe i wycofane w kontaktach społecznych;
 • są nieasertywne i trudno im odmawianiać innym oraz stawianiać granice, 
 • pochodzą z dysfunkcyjnych rodzin, gdzie nie mieli możliwości doświadczyć i nauczyć się budowaniu satysfakcjonujących relacji,
 • zmagają się z depresją, zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami odżywiania i innymi trudnościami;
 • są w tak zwanych ,,trudnych momentach życiowych” (m.in. wyprowadzka z domu rodzinnego, kryzys w relacji, rozstanie, strata bliskiej osoby, problemy z posiadaniem dzieci, separacja, rozwód, dorastanie dzieci, choroba itp.) 
 • mają trudności w odnalezieniu się w grupie, ale czują, że bardzo potrzebują kontaktu z innymi osobami. 

  Struktura Grupy 

Kiedy? Wtorki 19.15 – 21.15 (oprócz 24.12.2024 i 31.12.2024)

Czas trwania? Październik/Listopad 2024 – Lipiec 2025 

Gdzie? Centrum Pomocy Profesjonalnej piętro 21, lokal 129, gabinet nr 2 

Koszt? Koszt miesięczny 600 zł, opłata jednorazowa do 10 dnia każdego miesiąca. 

Grupa jest dedykowana osobom dorosłym (21+) i będzie się składała z 8-12 uczestników. Będzie prowadzona w podejściu psychodynamicznym i interpersonalnym, czyli ważne będzie dzielenie się swoimi doświadczeniami z innymi osobami dbając o to, aby uczyć się bycia w prawdziwym emocjonalnym kontakcie z drugą osobą. Podejścia te zakładają również rozumienie i zmianę poprzez prawdziwe doświadczenie ,,tu i teraz” naszych wzorców relacyjnych, które utrudniają nam codzienne funkcjonowanie. 

Skąd mam wiedzieć, czy grupa terapeutyczna to rozwiązanie dla mnie? 

Grupa terapeutyczna ograniczona w czasie to dobra propozycja dla osób, które przeżywają trudności w kontaktach z innymi lub nie są usatysfakcjonowane relacjami, które tworzą. Doświadczenie grupowe będzie szczególnie pomocne dla tych, którzy mogą się bardzo obawiać takiej formy wsparcia. Jednak przezwyciężenie tych trudności będzie pierwszym krokiem do zdrowienia i większej satysfakcji z życia. 

Jeżeli masz w sobie ciekawość – umów się na konsultacje!

Jeżeli masz w sobie zarówno ciekawość, jak i wątpliwości – tym bardziej umów się na konsultację! 

Jak zacząć? – Kwalifikacja do grupy 

Zakwalifikowanie do grupy poprzedzone jest konsultacjami, podczas których prowadzący pomagają zdecydować, czy jest to odpowiednia forma pomocy, a następnie przekażą informacje i wskazówki na temat tego jak najbardziej efektywnie skorzystać z grupy. 

Grupa będzie poprzedzona konsultacją – koszt 200 zł (w razie potrzeby dodatkowa konsultacja również 200 zł)

Przed grupą 1-2 tyg. odbędą się 20 min spotkania przygotowawcze do grupy – bezpłatne.

Kto będzie prowadził? 

Grupę będzie prowadziło dwóch psychologów i psychoterapeutów: Angelika i Maciek.

Maciej Korczak 

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwent Wydziału Psychologii na Uniwersytecie SWPS, ukończył Studium Psychoterapii oraz Szkołę Psychoterapii Grupowej przy Laboratorium Psychoedukacji.

https://cpp.pl/team/maciej-korczak/ 

Angelika Gyrczuk 

Psycholożka i psychoterapeutka. Absolwentka Wydziału Psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. W trakcie szkolenia psychoterapeutycznego w Laboratorium Psychoedukacji: Studium Psychoterapii oraz Szkoła Psychoterapii Grupowej. 

https://cpp.pl/team/angelika-sadkowska/ 

Jakie korzyści płyną z uczestnictwa w grupie?

 • Grupa stanowi bezpieczne miejsce do rozwijania i ćwiczenia umiejętności interpersonalnych, takich jak komunikacja, asertywność czy empatia.
 • Doświadczenie grupowe daje poczucia wspólnoty, jedności i akceptacji dzięki uzyskanemu wsparciu emocjonalnemu od innych uczestników.
 • Praca w grupie pomaga lepiej zrozumieć dynamikę relacji międzyludzkich i poprawiać zdolności do budowania ich w zdrowszy sposob.
 • Grupa daje możliwość uczenia się od innych, radzenia sobie w podobnych sytuacjach, oraz wypróbowania nowych strategii rozwiązywania problemów.
 • Akceptacja, wsparcie i zrozumienie daje większe poczucie własnej wartości, a możliwość wspierania i pomagania innym poprawia samoocenę i buduje pewności siebie.
 • Dzięki pracy grupowej uczestnicy mogą zacząć doświadczać obniżenia objawów chorobowych depresji, lęku itp. 
 • Grupa pozwala obniżyć poczucie samotności dzięki nawiązywaniu kontaktów z osobami o podobnych doświadczeniach.
 • Refleksja nad własnymi doświadczeniami w kontekście grupowym może przyczynić się do większej samoświadomości i samoakceptacji oraz głębszego zrozumienia własnych uczuć, myśli i zachowań.