Jak o tym rozmawiać - dr Andrzej Depko w wywiadzie
Aby dobrze rozpoznać wzajemne potrzeby w sypialni, trzeba je sygnalizować partnerowi. Jak to robić?
Różnimy się – to, co sprawiało przyjemność Twojemu poprzedniemu partnerowi, nie musi być przyjemne dla obecnego. I to wcale nie znaczy, że w Twoim aktualnym związku dzieje się źle.
Opowiedz partnerowi/partnerce o tym, co lubisz, a co nie jest dla Ciebie przyjemne w łóżku, ale w trakcie rozmowy nie narzekaj i nie szukaj winnego.
Oboje tworzycie relację, więc jesteście za nią współodpowiedzialni. Zamiast formy „ty” używaj formy „my”: moglibyśmy; zróbmy; spróbujmy...
Wybierz odpowiedni czas do takiej intymnej rozmowy – ani tuż przed zbliżeniem, ani tuż przed powrotem dzieci ze szkoły. Znajdź taki moment, kiedy oboje będziecie zrelaksowani i otwarci na siebie. Nie przekazuj partnerowi/partnerce swoich frustracji seksem w łóżku – łóżko może potem nie kojarzyć się z przyjemnością.
Możesz do takiej rozmowy przygotować się, zapisując wcześniej swoje przemyślenia – to pomoże Ci znaleźć odpowiednie słowa, zadbać o ich dobór i mniej stresować się w trakcie samej rozmowy. Możesz zanotować to w formie listu, w którym wyjaśniasz partnerowi/partnerce, czego potrzebujesz, co lubisz.
Daj sobie i partnerowi czas. Nie oczekuj, że jeszcze tego samego wieczoru będzie się z Tobą kochał, i to w taki sposób, o jakim marzysz. Ty również daj sobie czas na przemyślenie tego, co usłyszałeś/usłyszałaś.
Sygnalizowanie partnerowi, czego potrzebujesz, gdy się kochacie, to wspaniały trening komunikacji, który może przynieść pozytywne rezultaty nie tylko w sypialni, alei w codziennym wspólnym życiu .
Więcej : "Charaktery magazyn psychologiczny", czerwiec 2017