10 sygnałów świadczących o uzależnieniu od seksu

Seksoholizm, uzależnienie od seksu, nimfomania, satyryzm, hiperseksualność, hiperlibidemia – istnieje wiele określeń tego zaburzenia, choć nie posiada ono osobnych kryteriów diagnostycznych w ICD-10 czy DSM-IV. Specjaliści w dziedzinie seksualności ludzkiej również spierają się nad genezą  seksoholizmu. Zgadzają się z tym iż jest to patologiczne, pozbawione kontroli zachowanie seksualne, ale nie zgadzają się w tym czy…

Seksoholizm, uzależnienie od seksu, nimfomania, satyryzm, hiperseksualność, hiperlibidemia – istnieje wiele określeń tego zaburzenia, choć nie posiada ono osobnych kryteriów diagnostycznych w ICD-10 czy DSM-IV.

Specjaliści w dziedzinie seksualności ludzkiej również spierają się nad genezą  seksoholizmu. Zgadzają się z tym iż jest to patologiczne, pozbawione kontroli zachowanie seksualne, ale nie zgadzają się w tym czy diagnozować je jako uzależnienie czy objaw zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Co za tym idzie dobór optymalnej terapii może się okazać równie problematyczny. Wydawać się może, że problemy związane z zachowaniem seksualnym rozwiązać pomoże seksuolog ale ten może zasugerować spotkania z terapeutą uzależnień.

Istnieją jednak przesłanki sugerujące problem związany z seksoholizmem, który bezspornie jest destruktywną jednostką chorobową dotykającym zarówno kobiet jak i mężczyzn. Oto lista 10 alarmujących przejawów:

  1. Nie masz kontroli nad swoimi seksualnymi pragnieniami i potrzebami, nawiązujesz ryzykowne i impulsywne kontakty intymne np. seks z nieznajomymi osobami.
  2. Nieustannie angażujesz się w wirtualny seks.
  3. Uprawiałeś/łaś seks bez zabezpieczenia z wieloma partnerami pomimo posiadanej wiedzy na temat istniejącego ryzyka zarażenia się STD (Sexually Transmitted Diseases – choroby przenoszone drogą płciową).
  4. Uporczywe myśli o seksualnych treściach uniemożliwiają Ci pracę oraz zakłócają życie rodzinne.
  5. Odczuwasz wyczerpanie, lęk, irytację a nawet agresję jeśli regularnie nie zaspokajasz swoich seksualnych potrzeb.
  6. Prowadzisz podwójne życie, w którym starasz się zataić swoją kompulsywną aktywność seksualną przed rodziną a także przed swoimi przyjaciółmi.
  7. Tracisz ponadprzeciętne ilości czasu i pieniędzy na poszukiwanie nowych wrażeń oraz partnerów seksualnych.
  8. Spędzasz bardzo dużo czasu oglądając filmy pornograficzne i/lub masturbując się.
  9. Chcesz zaprzestać lub ograniczyć częstotliwość mechanicznych stosunków seksualnych, czy to w świecie realnym czy w wirtualnym, ale nie jesteś do tego zdolny/a.
  10. Stałeś/łaś się patologicznym kłamcą aby zataić podwójne życie, które prowadzisz.

Oprac. na podstawie “Don’t Call It Love: Recovery from Sex Addiction”, dr Patrick Carnes, autor: Kamila Rejmer