Gdy przyjaciel ma depresję

Jeśli podejrzewasz u swojego przyjaciela depresję i nie wiesz jak mu pomóc, porozmawiaj z nim o tym. Temat do łatwych nie należy, niemal połowa cierpiących na depresję nie widzi jej jako poważnej choroby, a jedynie jako swoiste chwile słabości, z którymi dadzą sobie radę sami. Dla wielu chorych przyznanie się do bezradności jest bardzo trudne,…

Jeśli podejrzewasz u swojego przyjaciela depresję i nie wiesz jak mu pomóc, porozmawiaj z nim o tym. Temat do łatwych nie należy, niemal połowa cierpiących na depresję nie widzi jej jako poważnej choroby, a jedynie jako swoiste chwile słabości, z którymi dadzą sobie radę sami. Dla wielu chorych przyznanie się do bezradności jest bardzo trudne, czy wręcz awykonalne, tymczasem depresję można wyleczyć. Jednakże nieleczona – może być chorobą śmiertelną.

Jak rozmawiać o niepokojących nas obserwacjach? Oto kilka rad, gdy podejrzewasz depresję:

  • podejdź do przyjaciela z troską, nie oceniaj!
  • powiedz o tym, co cię ostatnimi czasy niepokoi w jego zachowaniu;
  • zapytaj co się dzieje – czy również on widzi swój obniżony nastrój, izolowanie się od innych itp.; być może otworzy to drogę do rozmowy na ten temat, może jednak wywołać reakcję obronną; bardzo ważne by wtedy zasygnalizować powody, dla których poruszamy trudny temat (np. „martwię się o twoje zdrowie, bo jesteś mi bliski/a”, „zależy mi na tobie, twoim zdrowiu i dobrym samopoczuciu”);
  • wyraź swoją chęć wsparcia i pomocy (np. towarzyszenie u lekarza, pomoc w wyborze specjalisty, rozmowa);
  • jeśli twój przyjaciel wspomina o samobójstwie (nawet w żartach) – nie bagatelizuj tego! zapytaj wprost czy ma plan aby zrobić sobie krzywdę lub odebrać sobie życie; jeśli tak – konieczna jest interwencja lekarza.

 

Źródło: Fee, S. (Reviewed 2017 [Ed.]). Difficult conversations: Helping a depressed friend (B. Schuette, Ed.). Communication Tip Sheet, April 2007 edn.