Dlaczego noworoczne postanowienia nie działają?

Ile noworocznych postanowień udało Ci się spełnić w zeszłym roku? Badania pokazują, że średnio wcielamy w życie mniej niż 10% z nich (dr John C. Norcross, Uniwersytet w Scranton). W Internecie krąży wiele porad pokazujących, co musisz zrobić, żeby tym razem na pewno Ci się powiodło. Szansa na ich spełnienie jest jednak niewielka, ponieważ najczęściej…

Ile noworocznych postanowień udało Ci się spełnić w zeszłym roku? Badania pokazują, że średnio wcielamy w życie mniej niż 10% z nich (dr John C. Norcross, Uniwersytet w Scranton). W Internecie krąży wiele porad pokazujących, co musisz zrobić, żeby tym razem na pewno Ci się powiodło. Szansa na ich spełnienie jest jednak niewielka, ponieważ najczęściej opierają się one na zdroworozsądkowych wnioskach, a nie metodach sprawdzonych naukowo.

Nauka budowania nawyków

Wypełnianie noworocznych postanowień to nic innego jak budowanie nowych nawyków. O nawykach mówimy wtedy, gdy dane działanie wejdzie nam w krew – czyli stanie się automatyczne i nie będziemy musieli się nad nim zastanawiać. Po powrocie do domu z przyzwyczajenia odpalamy komputer i zaglądamy na portale społecznościowe, na przerwie w pracy odruchowo sięgamy po papierosa.

Nawyki są związane z określonymi bodźcami, to znaczy wywołują je konkretne, powtarzalne sytuacje. Im częściej wstępujesz po drodze do domu do określonej cukierni, tym bardziej będzie Ci się ona kojarzyć z przyjemnością jedzenia ciastka. Wiele z naszych codziennych czynności opiera się na nawykach, mimo że wcale nie mamy intencji ich wytworzenia. Nie pamiętamy, czy zamknęliśmy drzwi na klucz, bo robimy to odruchowo. Nawyki nie jest zatem trudno zbudować, jeśli tylko znamy zasady ich tworzenia:

  1. Wprowadzaj zmiany stopniowo, krok po kroku. Duże cele, takie jak „zdrowo się odżywiać” zniechęcają i przytłaczają, zamiast motywować. Dużo łatwiej wcielić w życie zasadę „raz dziennie pić warzywne smoothie”.
  2. Połącz nowy nawyk z istniejącym. Jeśli masz zwyczaj spacerowania, łatwiej Ci będzie wydłużyć czas przechadzek lub zwiększyć ich częstotliwość niż zacząć chodzić na basen. Spróbuj wykorzystać przydarzające się sytuacje, na przykład zamiast windy użyj schodów.
  3. Niech Twoje otoczenie zachęca Cię do zmiany. Na drzwiach przyklej karteczkę przypominającą o zejściu po schodach. Wystaw blender, aby był gotowy do przygotowania smoothie. Im łatwiej będzie wykonać daną czynność, tym większa szansa, że nawyk się utrwali.

Oprac. na podstawie psychologytoday.com: Sylwia Barbachowska