Pięć typów ludzi, których czas pożegnać

Poszukujemy relacji, które mogłyby nam dać społeczne wsparcie – podnosić nas na duchu, wspierać, pomagać nam spojrzeć na świat z innej perspektywy, czy po prostu być dla nas miłym towarzystwem. Okazuje się jednak, że niektóre znajomości, które zawieramy, zamiast obniżać nasz poziom stresu, sukcesywnie go podnoszą. Przedstawiamy pięć typów znajomych, czy „przyjaciół”, których naprawdę nie…

Poszukujemy relacji, które mogłyby nam dać społeczne wsparcie – podnosić nas na duchu, wspierać, pomagać nam spojrzeć na świat z innej perspektywy, czy po prostu być dla nas miłym towarzystwem.

Okazuje się jednak, że niektóre znajomości, które zawieramy, zamiast obniżać nasz poziom stresu, sukcesywnie go podnoszą.

Przedstawiamy pięć typów znajomych, czy „przyjaciół”, których naprawdę nie potrzebujesz:

  1. Pan / Pani „A nie mówiłem/am!”:

Powtarzanie tego w kółko wcale nie jest pomocne, wręcz przeciwnie. Dwa, gdy zastanowić się nad tym głębiej, motywem jest tutaj nie pomoc, a podkreślanie swojej racji i nieomylności.

  1. Dołowacz:

Oczywiście każdemu się zdarza mieć kiepski nastrój lub gorszy dzień, ale znajomy, który notorycznie narzeka, widzi wszystko w ciemnych barwach – nie działa na nas najlepiej. Tym bardziej, gdy staramy się prezentować pozytywne podejście do życia i ludzi.

Wybierz przyjaciela, który wesprze cię obiektywnym spojrzeniem, nie takiego, który cały czas cię dołuje i przekonuje, że „to się nie uda”.

  1. Pan / Pani Najważniejszy/a z całej wsi:

Narcyz nie jest wymarzonym przyjacielem. Jest skupiony na sobie i swoich problemach, a więc niezbyt dobrze wspiera innych. Drugi rodzaj „przyjaciela” tego typu to taki, który musi zbierać wszystkie zasługi, który wymaga wiecznego chwalenia, doceniania i emocjonalnej uwagi. Dawać wszystko, a nie dostawać nic w zamian to kiepski pomysł na relację.

  1. Dwulicowiec:

Nie ma nic gorszego niż znajomy, który rozpowiada twoje sekrety lub tobie mówi jedno, a innym – drugie. Zaufanie to podstawa każdej relacji. Jeśli masz przeczucie, że nie możesz ufać danej osobie – pozbądź się jej ze swojego życia.

  1. Pan / Pani „Ze mną, albo przeciwko mnie”:

Ostatni typ negatywnie wpływający na nasze samopoczucie to osoba, która wymaga abyśmy zajęli „jedyne właściwe stanowisko”. Jej wrogowie mają być naszymi wrogami, a my – z tą osobą, albo przeciwko niej. Tu prym wiodą zarówno osobowość narcystyczna, jak i z pogranicza (tzw. borderline), które często widzą relację jako w „całości dobrą”, albo „w całości złą”.

Zdrowa i wspierająca relacja to taka, która pozwala na otrzymywanie i dawanie. W obu kwestiach najlepiej zachować równowagę. Egoistyczne branie jest równie szkodliwe, co bezustanne dawanie. Pamiętajmy o tym, dobierając sobie przyjaciół.

 

Źródło: Riggio, R.E., & Zimmerman, J.A.  (1991).  Social skills and interpersonal relationships: Influences on social support and support seeking.  In W.H. Jones & D. Perlman (Eds.), Advances in personal relationships.  (Vol. 2), (pp. 133-155).  London.