Stres przed powrotem do szkoły

 Nadszedł  koniec wakacji, tak długo wyczekiwanych przez wszystkich uczniów…Jak zawsze to, co przyjemne szybko się kończy i czas zacząć nowy rok szkolny. Zwiększa się poziom stresu u dzieci i rodziców. Dla niektórych to rozpoczęcie nauki w nowej szkole, dla młodszych rozpoczęcie swej przygody ze szkołą w ogóle.  Niektórzy nastolatkowie czuję się podekscytowani nowymi wyzwaniami, które…

 Nadszedł  koniec wakacji, tak długo wyczekiwanych przez wszystkich uczniów…Jak zawsze to, co przyjemne szybko się kończy i czas zacząć nowy rok szkolny. Zwiększa się poziom stresu u dzieci i rodziców. Dla niektórych to rozpoczęcie nauki w nowej szkole, dla młodszych rozpoczęcie swej przygody ze szkołą w ogóle.  Niektórzy nastolatkowie czuję się podekscytowani nowymi wyzwaniami, które czekają na nich od września np. perspektywą egzaminów, inni wręcz panicznie boją się zmian i nowych sytuacji. Mogą doświadczać braku śmiałości, braku zaufania w nowym środowisku ale także dokuczają im obawy o swoje umiejętności i kompetencje.

W 2016 roku badania przeprowadzone w UCLA (University of California Los Angeles) pokazały że 12 % nowych studentów często zgłasza depresję w przeciągu ostatniego roku, a 14 % wyraża chęć zgłoszenia się do psychoterapeuty lub psychiatry. Ankiety wśród studentów wykazują, iż  poziom stresu jest  z roku na rok coraz wyższy i przewyższa przeciętną u dorosłych.

Żródła i objawy stresu u nastolatków:

Głównym powodem jest szkoła i dostanie się do wymarzonego czy prestiżowego  liceum. W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku jest duża presja na zaliczanie trudnych  kursów, branie udziału w wielu aktywnościach i szkoleniach. Zdarza się, że ilość zajęć dodatkowych przytłacza zmęczonego zdobywaniem ogromu wiedzy nastolatka.

Często spotykane objawy stresu u młodzieży to: uczucie lęku czy niepokoju, ataki paniki, bezsenne noce spędzane na zamartwianiu się, częste bóle brzucha lub głowy, wycofanie z grupy społecznej, przemęczenie lub nawet wyczerpanie fizyczne, notoryczny zły nastrój.

Wiadomym jest, iż niewielki stres jest częścią życia każdego z nas, motywuje do działania i zapewnia energię do osiągania celów. Jednak zbyt wysoki i przedłużający się stres jest bardzo szkodliwy dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Sporo nastolatków sięga po narkotyki lub alkohol aby uspokoić objawy niepokoju.

Poniżej sposoby  radzenia sobie ze stresem w młodym wieku :

  • stworzenie planu radzenia sobie ze stresem; listy aktywności, które rozproszą  ciężkie myśli i zamartwianie się. Mogą to być: wyjście z psem na spacer, telefon do przyjaciela, posprzątanie pokoju lub pomoc rodzicom w drobnych pracach domowych, wysiłek fizyczny – bieganie czy jazda na rowerze. Ważny jest wybór aktywności określonych w czasie a nie tzw „pochłaniaczy czasu”  oglądania  telewizji czy śledzenia mediów społecznościowych.
  • Próba spojrzenia na stresującą sytuację z innej perspektywy; „czy jeśli nie dostanę się do tego liceum to świat przestanie istnieć?”, rozmowa z kolegami o ich reakcjach na podobne problemy i podzielenie się swoimi obawami. Większość z nas patrzy na znajomych pod kątem innych wartości a nie zdobytych tytułów.
  • Spojrzenie w przyszłość – „kim będę za kilka lat, jeśli uda mi się osiągnąć moje cele?’ Spojrzenie na stres jako czynnik motywujący i nakręcający do działania, jako  punkt na drodze życia, a nie całokształt.
  • Zaakceptowanie swoich złych emocji i zrozumienie ich, nazwanie i zapisanie ich w notesie, wykrzyczenie na głos lub podzielenie się z przyjacielem czy kimś z rodziny.
  • Rodzice nastolatków powinni pamiętać, iż nie sztuką jest zapewnienie dzieciom każdej minuty ich wolnego czasu na zajęcia pozaszkolne. Ważne jest też aby były racjonalnie dobrane pod kątem charakteru młodego człowieka. Pogoń za osiągnięciami i „wyścig szczurów” już od najmłodszych lat są często przyczyną wielu problemów a nawet zaburzeń już w życiu dorosłym.

 

Powodzenia i pozytywnego myślenia w nowym roku szkolnym ! 😊

 

Żródło: Psychology Today: „Back to school stress” (Melanie Greenberg)