Stres wśród właścicieli Small Business’u

Rzecznik Praw Obywatelskich zajmujący się australijskim Small & Family Business’em (Australian Small Business and Family Enterprise Ombudsman) przeprowadził badanie z którego wynika, że stres będący skutkiem opóźnień płatności wpływa niekorzystnie na zdrowie psychiczne właścicieli tych niedużych przedsiębiorstw. Okazuje się, że w Australii, ponad 40% faktur jest opłacanych z opóźnieniem. 28% badanych podaje, że 60% ich…

Rzecznik Praw Obywatelskich zajmujący się australijskim Small & Family Business’em (Australian Small Business and Family Enterprise Ombudsman) przeprowadził badanie z którego wynika, że stres będący skutkiem opóźnień płatności wpływa niekorzystnie na zdrowie psychiczne właścicieli tych niedużych przedsiębiorstw.

Okazuje się, że w Australii, ponad 40% faktur jest opłacanych z opóźnieniem. 28% badanych podaje, że 60% ich faktur jest płaconych nieterminowo, a nie są to małe kwoty – przynajmniej połowa respondentów twierdzi, że zaległości sięgają kwot ok. 20.000 dolarów australijskich.

 

Trzy czwarte respondentów oświadczyło, że doznali poważnych skutków w obszarze zdrowia psychicznego, wynikających z konieczności upominania się o swoje pieniądze – warto zauważyć, że w dużych organizacjach zajmują się tym całe departamenty, a w Small Business’ie wszystkim zajmuje się właściciel, ewentualnie jeszcze jedna osoba, która mu/jej pomaga.

Dlaczego zaburzenia w zakresie zdrowia psychicznego właścicieli biznesu są dostrzegane? Przede wszystkim, właściciel Small Busieness’u jest sam. Nierzadko czuje się odizolowany, a także pod presją. To sytuacja emocjonalnie bardzo podobna do takiej, w której samotny rodzic opiekuje się rodziną.

Stephanie Thompson, psycholożka i założycielka “Insight Matters” mówi, że niejednokrotnie klienci docierają do niej w kryzysie i w napadzie lęku, a głównymi manifestacjami są objawy fizjologiczne. Mogą to być: wyczerpanie, zaburzenia snu, obniżenie nastroju, lęk, utrata apetytu, bóle, wysokie ciśnienie tętnicze i inne. Czasami poziom cierpienia wynikający ze stresu jest tak duży, że pacjenci nie mogą realnie funkcjonować. Stephanie Thompson wspomina pacjenta, który się “zawiesił” – część mózgu odpowiedzialna za podejmowanie logicznych decyzji “odcięła się” z powodu przeciążenia w obszarze “walka – ucieczka” (fight or flight), które doprowadziło do “utknięcia” procesu decyzyjnego w przypadkowej pozycji, a pacjent nie był w stanie rozwiązać problemu związanego z jego biznesem.

autor: dr Wiktor Buczek

https://www.facebook.com/dr.wiktor.buczek/