1. Strona główna

  2. Leczenie i wsparcie

  3. Nerwica - leczenie i terapia

Nerwica - leczenie i terapia

Nerwica – leczenie i terapia zaburzeń lękowych

Czym są zaburzenia nerwicowe?

Zaburzenia nerwicowe, zwane także nerwicami, to grupa zaburzeń psychicznych, które charakteryzują się długotrwałym występowaniem objawów psychicznych, takich jak uczucie lęku, uczucie napięcia emocjonalnego oraz różnorodnych objawów somatycznych (np. bóle głowy, przyspieszone bicie serca, objawy ze strony układu pokarmowego itp.).

Inaczej niż w przypadku osób z zaburzeniami psychotycznymi, osoby zmagające się z nerwicą mają świadomość rzeczywistości i wiedzą, że ich zachowania są nieproporcjonalne w odniesieniu do rzeczywistej sytuacji (np. nieadekwatne do rzeczywistego zagrożenia). To pozwala odróżnić nerwice od poważniejszych zaburzeń psychicznych.

Jakie są objawy nerwicy?

Wiele osób łączy pojęcie nerwicy tylko z zaburzeniami lękowymi i epizodami paniki, którym towarzyszą objawy fizyczne, takie jak duszności, kołatanie serca, uczucie dławienia czy zawroty głowy. Jednak objawami nerwicy mogą być też m.in.:

❌ Niewyjaśnione dolegliwości fizyczne, np. bóle głowy, bóle brzucha, problemy z trawieniem, bóle w klatce piersiowej czy inne dolegliwości fizyczne, które nie mają jednoznacznej przyczyny medycznej.

❌ Zaburzone łaknienie, np. brak apetytu lub nadmierne objadanie się, które nie są związane z żadnymi innymi czynnikami, jak zmiany diety czy aktywności fizycznej.

❌ Zaburzenia snu, np. trudności w zasypianiu, częste budzenie się w nocy, koszmary lub niewyjaśnione zmęczenie mimo snu.

❌ Irracjonalne obawy i silny lęk przed konkretnymi sytuacjami, miejscami lub przedmiotami, które w rzeczywistości nie są groźne.

❌ Trudności w nawiązywaniu lub utrzymywaniu relacji międzyludzkich, wycofanie się z życia społecznego.

❌ Zachowania i nawyki kompulsyjne, np. ciągłe mycie rąk, sprawdzanie zamków w drzwiach.

❌ Zaburzenia depresyjne i towarzyszące uczucie smutku, przygnębienia lub beznadziejności.

❌ Przewrażliwienie i wpadanie w złość lub irytację, nawet z powodu drobnych rzeczy.

❌ Nadmierne poczucie winy lub samokrytyka, nawet za drobne niepowodzenia.

❌ Unikanie miejsc, ludzi czy sytuacji, które mogą wywołać lęk lub dyskomfort.

❌ Nadmierne zamartwianie się, pesymizm lub tzw. myślenie katastroficzne.

❌ Ciągłe uczucie niepokoju, niezwiązane z żadną konkretną sytuacją.

❌ Częste uczucie przytłoczenia nawet prostymi obowiązkami.

❌ Trudności w skupieniu uwagi, problemy z pamięcią.

❌ Obsesyjne myśli, które są trudne do opanowania.

Czy można wyleczyć nerwicę?

Z zaburzeniami nerwicowymi można skutecznie walczyć: opanować objawy choroby lub wyjść z niej zupełnie i powrócić do normalnego funkcjonowania.

Pierwszym i najważniejszym etapem procesu leczenia jest postawienie właściwej diagnozy. Diagnozowanie nerwicy jest zadaniem psychiatry lub psychologa. Specjalista ocenia objawy psychiczne i ich wpływ na codzienne funkcjonowanie pacjenta, aby na tej podstawie określić metody leczenia.

UMÓW WIZYTĘ

Jakie metody i techniki stosuje się w procesie leczenia zaburzeń nerwicowych?

Psychoterapia

Psychoterapia ma na celu zmianę zachowania pacjenta.

  • Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) – to jedna z najbardziej skutecznych form psychoterapii w leczeniu zaburzeń nerwicowych, która ułatwia identyfikację i zmianę negatywnych wzorców myślenia oraz zachowań.

  • Terapia psychodynamiczna – skupia się na odkrywaniu i zrozumieniu nieświadomych konfliktów i emocji, które mogą być źródłem objawów nerwicy.

  • Terapia ekspozycyjna – jest to metoda szczególnie skuteczna w leczeniu fobii i zaburzeń lękowych. Stopniowe i kontrolowane narażanie pacjenta na sytuacje, które wywołują lęk, pozwala z czasem na zmniejszenie reakcji lękowej.

Leczenie farmakologiczne

W leczeniu farmakologicznym zaburzeń nerwicowych stosuje się m.in. leki przeciwlękowe, które łagodzą ostre objawy lękowe lub leki przeciwdepresyjne, które ułatwiają wyjście z zaburzeń lękowych.

Leczenie farmakologiczne odbywa się pod nadzorem lekarza psychiatry, który powinien regularnie oceniać skutki uboczne leków i weryfikować ich dawkowanie.

Techniki relaksacyjne i mindfulness

Praktykowanie medytacji i mindfulness pomaga pacjentom w radzeniu sobie ze stresem i lękiem. Uczy koncentrowania się na teraźniejszości i rozwijania bardziej wyważonego podejścia do własnych myśli oraz emocji. U niektórych pacjentów regularne stosowanie technik relaksacyjnych, np. głębokiego oddychania, progresywnej relaksacji mięśni i wizualizacji, pomaga zmniejszyć objawy fizyczne lęku.

Pozostałe metody wspierające leczenie nerwicy

  • Aktywność fizyczna – regularne ćwiczenia pomagają poprawić ogólne samopoczucie i zredukować niektóre fizyczne objawy, np. kołatania serca, bóle w klatce piersiowej czy skoki ciśnienia.

  • Zdrowa dieta i regularny sen pomagają w uregulowaniu objawów ze strony układu pokarmowego.

  • Wsparcie społeczne ze strony bliskich, rodziny lub grupy terapeutycznej ułatwia powrót do życia społecznego.

Jak długo trwa leczenie nerwicy?

Leczenie nerwicy może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Długość tego procesu jest zależna od:

  • rodzaju zaburzenia,

  • nasilenia objawów,

  • współistnienia chorób towarzyszących,

  • dostępnych zasobów wsparcia,

  • reakcji pacjenta na leczenie.

Przykładowo, leczenie fobii specyficznych może trwać kilka tygodni lub miesięcy, natomiast zaburzenia lękowe uogólnione wymagają dłuższego zaangażowania.

Nerwica – leczenie w CPP Centrum Pomocy Profesjonalnej

Właściwa diagnoza i wdrożenie odpowiedniego typu leczenia pomagają pacjentom odzyskać zdrowie psychiczne oraz umożliwiają im normalne funkcjonowanie.

Jeśli zauważasz u siebie objawy nerwicy lub podejrzewasz, że bliska Ci osoba na nią choruje, umów się na konsultację w naszym centrum.

✅ Wielowymiarowa opieka

W CPP Centrum Pomocy Profesjonalnej wsparcia udzielają specjaliści z różnych dziedzin, m.in. lekarz psychiatra, psycholog, psycholog dziecięcy, psychoterapeuci oraz lekarz seksuolog. Leczenie zaburzeń lękowych i nie tylko praktykujemy od 2002 roku.

✅ Pełna poufność i ochrona danych osobowych pacjentów

Oferujemy bezpieczną przestrzeń do rozmów – zarówno w formie online, jak i w stacjonarnych gabinetach.

✅ Dostosowane harmonogramy spotkań

Działamy stacjonarnie w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu, ale możliwa jest też konsultacja online. Na konsultacje można umówić się o różnych porach dnia.

✅ Wsparcie i edukacja rodzin pacjentów

Wyleczenie się z zaburzeń nerwicowych jest dla pacjenta łatwiejsze, gdy jego bliscy wiedzą więcej o chorobie i znają jej objawy. Dlatego w naszej ofercie znalazły się również: psychoterapia par, psychoterapia indywidualna dla partnerów oraz psychoterapia dzieci. Jeśli czujesz, że Twoi bliscy również potrzebują wsparcia, znajdą je w naszym centrum.

UMÓW WIZYTĘ

Leczenie nerwicy: FAQ

Czy zaburzenia nerwicowe to tylko zaburzenia lękowe?

Zaburzenia nerwicowe obejmują szeroki zakres problemów psychicznych, z których każdy ma swoją specyficzną grupę objawów i mechanizmów.

Zaburzenia lękowe

Ta grupa zaburzeń obejmuje zaburzenie lękowe uogólnione (nerwica lękowa) oraz agorafobię, fobie społeczne (w tym strach przed krytyką, niska samoocena), fobie specyficzne – tzw. izolowane (w tym: strach przed zwierzętami, ciemnością, lotem samolotem, zamkniętymi przestrzeniami, widokiem krwi itp.), zespół stresu pourazowego i fobie BNO (bliżej nieokreślone).

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD)

Zaburzenia, znane jako nerwica natręctw, charakteryzują się natrętnymi myślami (obsesjami) i powtarzalnymi, przymusowymi czynnościami (kompulsjami). Ta grupa zaburzeń obejmuje zaburzenia z przewagą myśli czy ruminacji natrętnych, zaburzenia z przewagą czynności natrętnych (rytuały obsesyjne) oraz różne, bliżej nieokreślone myśli i czynności natrętne.

Zaburzenia somatoformiczne (występujące pod maską somatyczną)

W tej kategorii zaburzeń pojawiają się objawy somatyczne. Chory domaga się badań lekarskich, pomimo negatywnych wyników takich badań i zapewnień lekarzy, że dolegliwości nie mają podstaw somatycznych. Mówimy tu o krótko lub długotrwałych zaburzeniach z somatyzacją, niezróżnicowanych zaburzeniach psychosomatycznych, zaburzeniach hipochondrycznych, zaburzeniach wegetatywnych występujących pod postacią somatyczną (np. nerwica serca, zespół Da Costy, nerwica żołądka, różne zaburzenia seksualne itp.), uporczywych bólach psychogennych i innych nieokreślonych zaburzeniach występujących pod postacią somatyczną.

Zaburzenia dysocjacyjne (konwersyjne)

Te zaburzenia charakteryzują się objawami neurologicznymi, ale nie mają wyraźnego podłoża medycznego. Mogą obejmować amnezję dysocjacyjną (zaburzenia pamięci), depersonalizację, derealizację, które są związane z zaburzeniami percepcji siebie lub otoczenia (zaburzenia poznawcze, utrata węchu), a niekoniecznie z lękiem.






























































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































Umów się już dzisiaj na swoją pierwszą wizytę!

Dołącz do grona naszych zadowolonych pacjentów!