Psychodietetyk

-gdy chciałbyś zmienić sposób odżywiania i poprawić jakość życia

W CPP psychodietetyk zajmuje się terapią żywieniową:

-Dzieci i nastolatków z nadwagą i otyłością

-Osób dorosłych dążących do osiągnięcia satysfakcjonującej masy ciała

-Osób pragnących zmienić nawyki żywieniowe na prozdrowotne

-Osób cierpiących na różne jednostki chorobowe: insulinooporność, choroby tarczycy, depresja, ADHD.

Cele realizowane w trakcie terapii:

-Diagnoza przyczyn nadwagi lub otyłości u dziecka/nastolatka/osoby dorosłej

-Redukcja masy ciała i trwałe utrzymanie należnej wagi poprzez kształtowanie prozdrowotnych nawyków żywieniowych

-Pomoc psychodietetyczna dotycząca kształtowania prawidłowych postaw i rozwoju kluczowych kompetencji w leczeniu zaburzonego odżywiania, praca nad:

– Motywacją do zmiany,
​- Mechanizmami samoregulacji,
– Świadomością i uważnością jedzenia,
– Regulacją emocji,​​
– Asertywnością żywieniową,
– Wyznaczaniem i osiąganiem celów​​,
– Błędnymi przekonania​​mi,
– Samoakceptacją​​​​​ i poczuciem własnej wartości.

 

Psychodietetyka zajmuje się psychologią odżywiania. Jest to dziedzina wiedzy poszerzająca (rozdzielone obecnie) kompetencje specjalistów psychologów i dietetyków. Psychodietetyka bada mechanizmy i prawa związane z zachowaniami człowieka w kwestii odżywiania się, pozwala zdiagnozować przyczyny, które stoją u podstaw nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Jest to kluczowy punkt do skutecznej zmiany nawyków żywieniowych i efektywnego leczenia nadwagi i otyłości.
Chcąc uzyskać optymalne rezultaty leczenia, Psychodietetyk w pracy z Pacjentem, wykorzystuje wiedzę z 3 obszarów: psychologii, dietetyki i fizjoterapii. Wiedza z zakresu psychologii pozwala zdiagnozować przyczyny, jakie stoją na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej masy ciała oraz trwałej zmiany stylu życia. Dochodzenie do sukcesu odbywa się metodą małych kroków, co ma na celu pobudzenie wewnętrznej motywacji do zmiany i odpowiedzialności, rozwinięcie w Pacjencie kompetencji (WIEDZA – UMIEJĘTNOŚCI – POSTAWA). Jest to proces, który prowadzi do zrozumienia mechanizmów prowadzących do zaburzonego odżywiania, uświadomienia sobie przeżywanych emocji, błędnych przekonań i zachowań żywieniowych. W konsekwencji Pacjent wzmacnia poczucie własnej skuteczności, odkrywa swoje mocne strony, zdobywa kompetencje,  jak  korektywnie  regulować emocje i radzić sobie w przyszłości. Wiedza z zakresu dietetyki pozwala na indywidualne podejście do potrzeb, specyficznych zaleceń w różnych jednostkach chorobowych i preferencji żywieniowych Pacjenta, zapewniając mu zbilansowaną, prozdrowotną i bezpieczną dietę, bez efektu yo-yo. Natomiast wiedza z zakresu fizjoterapii  dostarcza informacji z obszaru anatomii i fizjologii człowieka. Pozwala na indywidualne dopasowanie aktywności fizycznej, która będzie bezpieczna dla zdrowia i korzystna dla ducha. Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna wpływa na dobry nastrój, dzięki wydzielanym endorfinom, podnosi energię życiową i wspomaga proces redukcji masy ciała oraz wpływa korzystnie na utrzymanie długotrwałych rezultatów.
Podejście oparte na wiedzy (psychologia, dietetyka, fizjoterapia), zapewniające jedność PSYCHE & SOMA to kompleksowe leczenie zaburzeń związanych z odżywianiem, nadwagą i otyłością.

 

Specjaliści: