Na czym polega opieka paliatywna?

Jeszcze nie tak dawno o opiece paliatywnej mówiono przede wszystkim w odniesieniu do pacjentów zmagających się z problemem nowotworów złośliwych. Dziś jednak ta sama jakość usług jest proponowana także pacjentom zmagającym się z innymi typami schorzeń. Na czym jednak polega jej specyfika i co warto wiedzieć na jej temat? Opieka paliatywna – charakterystyka Choć z…

Jeszcterapia psychiatryczna dla dziecize nie tak dawno o opiece paliatywnej mówiono przede wszystkim w odniesieniu do pacjentów zmagających się z problemem nowotworów złośliwych. Dziś jednak ta sama jakość usług jest proponowana także pacjentom zmagającym się z innymi typami schorzeń. Na czym jednak polega jej specyfika i co warto wiedzieć na jej temat?

Opieka paliatywna – charakterystyka

Choć z pewnymi elementami opieki paliatywnej mamy do czynienia od stuleci, musiała ona czekać bardzo długo na to, aby stać się osobną specjalnością medyczną. Miało to miejsce w połowie lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku, kiedy to elementem opieki paliatywnej stała się właśnie medycyna paliatywna. Wydarzenie to okazało się zresztą przełomowe przyczyniając się do tego, że w opiece paliatywnej na większą skalę zaczęto wykorzystywać doświadczenia odnoszące się do farmakologii, chirurgii, onkologii, praktyki ogólnej i anestezji. Pozwoliło to na zapewnienie pacjentom nie tylko większego niż dotychczas komfortu, ale i skuteczniejszej walki z bólem.

Na czym polega opieka paliatywna?

Opieka paliatywna jest zaawansowanym procesem obejmującym kwalifikację, wywiad z pacjentem i jego bliskimi, ocenę stanu jego zdrowia fizycznego i psychicznego oraz określenie, jakie jego potrzeby powinny zostać zaspokojone w pierwszej kolejności. Ten nacisk na jedność ciała i ducha może stanowić pewne zaskoczenie dla osób, które nie są zaznajomione z tematem. W rzeczywistości jednak, jest zgodny z ideą opieki paliatywnej i hospicyjnej już od wielu dziesięcioleci. Medycyna paliatywna nigdy nie działa zresztą bez wsparcia z zewnątrz. Pacjentowi niejednokrotnie pomagają więc także lekarze innych specjalizacji, w tym psychoonkolog pomagający w walce ze szkodliwym wpływem śmiertelnej choroby na psychikę. Co zatem warte podkreślenia, choć możemy mówić o określonych zasadach opieki paliatywnej, troska o każdego pacjenta bazuje na nieco innych założeniach, a sama opieka jest realizowana w oparciu o indywidualny plan. Plan ten może być zresztą modyfikowany choćby wówczas, gdy pojawi się konieczność natychmiastowej pomocy, gdy pojawią się dolegliwości somatyczne lub cierpienie psychiczne.