Psychoterapia – komu może pomóc?

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Psychology Today w 2004 roku ponad 27% dorosłych (około 59 milionów osób) korzystało z opieki zdrowia psychicznego w ciągu ostatnich dwóch lat. Wśród tej grupy 47% osób brało leki, 19% korzystało z psychoterapii, a ponad 1/3 osób łączyła obie formy wsparcia. To oznacza, że z terapii skorzystało w ciągu 2…

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Psychology Today w 2004 roku ponad 27% dorosłych (około 59 milionów osób) korzystało z opieki zdrowia psychicznego w ciągu ostatnich dwóch lat. Wśród tej grupy 47% osób brało leki, 19% korzystało z psychoterapii, a ponad 1/3 osób łączyła obie formy wsparcia. To oznacza, że z terapii skorzystało w ciągu 2 lat około 30 milionów dorosłych. Kto chodzi do psychoterapeuty? Wielu z nas. Według badania Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego połowa Amerykanów uważa, że zmniejszyła się stygmatyzacja osób korzystających z psychoterapii. Być może dlatego ich liczba wzrosła. Ale dlaczego ludzie udają się do terapeuty?

Przyczyny podejmowania terapii są tak różnorodne, jak ludzie, którzy się na nią decydują. Zazwyczaj przychodzą oni uzyskać wsparcie, którego nie znaleźli w innych dziedzinach swojego życia. W zależności od problemu i rodzaju terapii, pomoc może polegać m.in. na: udzielaniu informacji,kierowaniu, poszerzaniu samowiedzy czy ćwiczeniu nowych umiejętności. Krótka lista problemów, które mogą skłaniać do poszukiwania terapii:

Zaburzenia psychiczne

Osoby zmagające się z depresją, lękiem, fobią, uzależnieniem, PTSD (zespołem stresu pourazowego), ADHD mogą korzystać z psychoterapii, by wyleczyć problem i/ lub nauczyć się zdrowych sposobów radzenia sobie z nim. W wielu przypadkach najskuteczniejsze okazuje się łączenie psychoterapii z farmakologią.

Stres

Natężenie stresu jest jednym z kryteriów, które pomagają zdiagnozować problem. Wyjazd na studia z rodzinnego domu u jednej osoby może wywoływać stres, a u innej raczej radość. Jeśli stres powoduje problemy ze snem, uniemożliwia jedzenie, naukę, zabawę czy cieszenie się życiem, terapia może być dobrym rozwiązaniem.

Strata

Strata jest częstym powodem korzystania z psychoterapii. Terapia może stanowić bezpieczne miejsce do rozmowy o żałobie, przystosowaniu do przewlekłej choroby, końcu relacji czy utracie pracy, nadużyciach i innych rodzajach zmian wywołujących stres. Terapeuta uczy różnych sposobów radzenia sobie, ułatwiających przechodzenie przez ten trudny czas.

Komunikacja

Wiele osób przychodzi do terapeuty, szukając pomocy w swojej relacji. Terapia indywidualna, par lub rodzinna wspiera poprawę komunikacji i rozwiązywanie konfliktów. Pomaga konstruktywnie wyrażać swoje uczucia i potrzeby.  

Rozwój osobisty

Niektóre osoby przychodzą do terapeuty, chcąc lepiej poznać siebie. Pragną dowiedzieć się, dlaczego robią to, co robią, dlaczego czują się w taki, a nie inny sposób i jaki mają wpływ na różne sfery swojego życia. Czasami wykorzystuje się tę wiedzę do ustalania ścieżki zawodowej czy celów osobistych.

To tylko przykłady powodów, dla których ludzie uczęszczają na terapię. Dobrą wiadomością jest to, że w wielu przypadkach jest ona skuteczna. Zgodnie z badaniem Psychology Today „znaczna większość (80%) osób korzystających z terapii lub leków deklarowała, że ich leczenie było skuteczne”.

Na podstawie psychologytoday.com