Trzy sposoby pogłębienia więzi z partnerem

Jeśli chcesz zrobić coś dla swojego związku, pogłębić relację z partnerem, koniecznie przeczytaj te trzy – poparte wynikami badań – wskazówki. Dziękuj partnerowi za wykonywanie swoich obowiązków. Poświęć chwilę aby pomyśleć nad jedną rzeczą, którą twój partner często wykonuje. O czymś, czego od niego oczekujesz, czego niewykonanie wyprowadziłoby cię z równowagi. To może być jego…

Jeśli chcesz zrobić coś dla swojego związku, pogłębić relację z partnerem, koniecznie przeczytaj te trzy – poparte wynikami badań – wskazówki.

Dziękuj partnerowi za wykonywanie swoich obowiązków.

Poświęć chwilę aby pomyśleć nad jedną rzeczą, którą twój partner często wykonuje. O czymś, czego od niego oczekujesz, czego niewykonanie wyprowadziłoby cię z równowagi. To może być jego praca, zajmowanie się dziećmi, pilnowanie wizyt lekarskich, pranie, czy wyprowadzanie psa. Kiedy ostatnio usłyszał za to „dziękuję” z twoich ust?

Może to wydaje się dziwne – dziękować za coś, co jest jego, jej obowiązkiem, ale podziękowania są miłe. Dwa, partner czuje się wtedy doceniony, relacja jest bliższa, a związek – bardziej satysfakcjonujący. Poświęć więc pół minuty by powiedzieć: „Kochanie, dzięki, że zajmujesz się naszym psem. Naprawdę to doceniam. Nasz psiak też”. Albo: „Dziękuję za cowieczorne zmywanie naczyń. Wiem, że po pracy lecisz z nóg”.

Słuchaj swojego partnera i rozmawiaj o ważnych dla niego sprawach.

Jednym z niesamowicie skutecznych sposobów na budowanie więzi i intymności w związku jest uważne wzajemne słuchanie. Dlaczego? Ze względu na to, że niesie ze sobą bardzo ważny przekaz, iż druga połówka się o nas troszczy i dokłada wszelkich starań byśmy się czuli zrozumieni.

Proza życia, codzienny pośpiech często powodują, że zapominamy nawet spytać jak minął dzień. Kiedy zaś pamiętamy, oczekujemy szybkiej odpowiedzi aby móc przenieść uwagę na inne czynności (np. przeglądanie treści na naszych telefonach).

Aby to zmienić, zachęcajmy partnera do dzielenia się swoimi przemyśleniami i do rozmowy. Odłóż telefon, gazetę, pilota od telewizora i zapytaj „jak się dziś czujesz?”, „widzę, że coś cię trapi, opowiedz mi o tym”, albo „co wydarzyło się w tym tygodniu u ciebie?”.

Bardzo ważne jest abyś naprawdę dał odczuć drugiej osobie, że chcesz usłyszeć odpowiedź, po czym skupił na niej całą swoją uwagę. Angażuj się w historię, zadawaj pytania pomocnicze – daj znać, że zależy ci na zrozumieniu drugiej strony, a więc i na jej samopoczuciu.

A może gra?

Róbcie razem nowe rzeczy. Nowe, aktywizujące czynności mogą wnieść do waszego związku powiew świeżości, radość ze wspólnie spędzanego czasu oraz pogłębienie relacji.

Niech to będzie nawet gra słowna, w którą zagracie w czasie podróży samochodem, czy przy kolacji Może to być gra w skojarzenia (jedna osoba mówi słowo, druga dodaje kolejne, które skojarzyła z usłyszanym), albo w 20 pytań (jedno z was wymyśla postać, rzecz lub miejsce, drugie może zadać 20 pytań zamkniętych aby odgadnąć co to jest).

Pozornie błaha rzecz, może pokazać partnera w nowym świetle, pozwolić wam lepiej się poznać i zbliżyć was do siebie.

 

Źródło: Gordon, Amie M. Between you and me. June 2017.