Czy chciałbyś być wiecznie młody i zdrowy?

Czy jesteś w stanie sobie wyobrazić, jak to jest pozostać na zawsze młodym i zdrowym? Cóż za wspaniałe marzenie! Wyobraź sobie, że Twoje ciało pozostaje silne, zdrowe i piękne, umysł dynamiczny i bystry przez dekady, wieki, a nawet tysiąclecia. Czyż nie byłoby świetnie? Jednak, po zastanowieniu, wydaje się to bezsensowne. Wszyscy wiemy, że śmierć jest…

Czy jesteś w stanie sobie wyobrazić, jak to jest pozostać na zawsze młodym i zdrowym? Cóż za wspaniałe marzenie! Wyobraź sobie, że Twoje ciało pozostaje silne, zdrowe i piękne, umysł dynamiczny i bystry przez dekady, wieki, a nawet tysiąclecia.

Czyż nie byłoby świetnie? Jednak, po zastanowieniu, wydaje się to bezsensowne. Wszyscy wiemy, że śmierć jest nieunikniona. Nasze życzenia o innym świecie, to tylko zgubne mrzonki.

Cóż, naukowcy z instytutu Major Mouse Testing Project wierzą w takie możliwości. Oni, wraz z innymi badaczami długowieczności, prowadzą innowacyjne badania, znacznie aktualizujące nasze przekonania na temat starzenia się.

Ich największa innowacja nie tkwi bezpośrednio w nauce, ale w ich podejściu do starzenia się. Nasz system medyczny traktuje starzenie się jako nieunikniony proces, a nie coś z czym trzeba walczyć. Starzenie się nie jest postrzegane jako choroba leczona klinicznie, więc medycyna nie definiuje go jako schorzenia. Ponieważ starzenie się nie jest postrzegane jako choroba, firmy ubezpieczeniowe nie pokrywają kosztów związanych z leczeniem osób starzejących się.

Jednak co by się stało, gdybyśmy podeszli do procesu starzenia się jak do  choroby? Najnowsze badania opisują, że procesy zachodzące w naszym organizmie, które są nam niezbędne do pozostania przy życiu przyczyniają się do produkcji rozmaitych toksyn. Nagromadzenie tych toksyn w organizmie generuje procesy fizjologiczne, które nazywamy “starzeniem”.

Na szczęście mamy teraz biotechnologiczne innowacje pozwalające na odwrócenie procesu starzenia się. Badania na myszach wykazały bardzo obiecujące wyniki w odwracaniu starzenia. Kluczowym elementem jest usuwanie toksyn wytwarzanych przez naturalne procesy metaboliczne, które występują jako część tego, co nasze ciała zrobiły dla nas, aby żyć. Usunięcie tych toksyn pozwoliłoby nam zatrzymać młodość i zdrowie na zawsze.

Jednak, jako że system medyczny nie traktuje starzenia się jako choroby, istnieje bardzo mało dofinansowań do badań wchodzących w tę dziedzinę. Po pierwsze, większość badań jest prowadzonych wokół aktualnych problemów związanych ze zdrowiem, o które ludzie martwią się „tu i teraz” nie wybiegając w przyszłość. Po drugie, brak uznania procesu starzenia się jako choroby sprawia, że ​​bardzo trudno o przyznanie finansowego grantu na badania związane z tą tematyką.

Obecnie istnieje kilku naukowców, którzy wykłócają się  o to aby proces starzenia został zdefiniowany jako choroba. Jednak bez masowego poparcia i braku uznania ze strony systemu medycznego, toczą oni bardzo żmudną walkę.

Co stałoby się w idealnym świecie, jeśli ta bitwa zostałaby wygrana, i zainwestowalibyśmy znaczne środki w zwalczanie starzenia się? Więc gdy zaczynasz się starzeć, możesz uzyskać dostęp do medycznych zabiegów, które wyleczą Cię i zahamują proces starzenia. Można by pójść do centrum odmładzania gdzie nagromadzone toksyny zostaną usunięte z ciała i tkanki będą naprawione ze szkód wyrządzonych przez nagromadzenie toksyn. Można by wrócić do wyglądu, odczuwania i myślenia, tak jakby wciąż miało się 25 lat.

Taka technologia odmładzania zapewne przekształciłaby nas jako indywidualne jednostki. Jak inaczej wyglądałoby  nasze życie, gdybyśmy wiedzieli, że możemy żyć przez wiele tysiącleci? Jakie plany robilibyśmy na przyszłość? O ile bardziej dbalibyśmy o poprawę naszej kondycji fizycznej i naszą sprawność umysłową? Wyobraź sobie jakie długoterminowe plany moglibyśmy snuć i jakie cele osiągnąć!

Technologia ta przekształciłaby również całe nasze społeczeństwo. O ile bardziej dbalibyśmy o środowisko gdybyśmy wiedzieli, że będziemy ponosić konsekwencje globalnego ocieplenia? Co z rozprzestrzenianiem broni jądrowej i innych rodzajów ryzyka egzystencjalnego? Na pewno świat jaki znamy zmieniłby się nie do poznania, może nawet bardziej niż zmienił się dzięki internetowi.

Czyż nie brzmi to ekscytująco? I Ty mógłbyś być częścią tego nowego świata. Obyśmy wszyscy pozostali na zawsze młodzi i zdrowi!

Źródło: Want To Be Young and Healthy Forever?(2016). Opracowanie: Kamila Rejmer.