Techniki relaksacji

- jak uleczyć ciało oraz duszę?

Relaksacja jest świadomym odpoczynkiem, odcięciem się od stresujących bodźców. Pozwala nam to spojrzeć z dystansem na sytuacje, które wywołują w nas lęk. Umiejętne odprężanie się zwiększa naszą odporność na niepokój, sprawia że potrafimy w konstruktywny sposób rozładować napięcie fizyczne oraz psychiczne. Pozwala nam to na racjonalne myślenie oraz działanie.

Istnieje wiele różnych technik relaksacyjnych. Techniki te mogą obejmować koncentrację, ćwiczenia oddechowe, skupianie się na napinaniu i rozluźnianiu mięśni, a nawet opieraniu się na naszej wyobraźni. Poniżej udostępniamy odnośniki do 2 najbardziej znanych treningów:

  1. Trening Jacobsona: https://www.youtube.com/watch?v=FZ8HV8pCQPE
    ,,Warto całkowicie się zatrzymać, choćby na krótką chwilę, usiąść z naszym cierpieniem, pooddychać nim, poczuć je, nie próbować go wyjaśniać, zmieniać czy odganiać. Już samo to      przynosi   spokój.” Jon Kabat-Zinn

2. Trening autogenny Shultza: https://www.youtube.com/watch?v=qXBQG5wSOF8
         ,,Jeśli czujesz przygnębienie, to dlatego, że żyjesz w przeszłości.
          Jeśli czujesz niepokój, to dlatego, że żyjesz w przyszłości.
          Jeśli czujesz spokój, to dlatego, że żyjesz w teraźniejszości.” Laozi

Relaksację powinno się stosować codziennie, a nawet kilka razy dziennie, jeśli prowadzimy stresujący tryb życia. Ta wykonana z rana, po przebudzeniu się, daje nam zastrzyk optymizmu i energii do działania. Ta wieczorna jest przepisem na zdrowy, regenerujący sen.