Zdrowie psychiczne w biznesie

Tematem Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego (10 X 2017) było „zdrowie psychiczne w miejscu pracy”. Miejsca pracy gwałtownie się zmieniają, a definicje celów zmieniają się nieraz z miesiąca na miesiąc. Szacuje się, że 25% problemów zdrowotnych związanych ze zdrowiem psychicznym jest spowodowana depresją i lękiem w miejscu pracy, a rotacja zatrudnienia spowodowana stresem to nawet 40%.…

Tematem Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego (10 X 2017) było „zdrowie psychiczne w miejscu pracy”.

Miejsca pracy gwałtownie się zmieniają, a definicje celów zmieniają się nieraz z miesiąca na miesiąc. Szacuje się, że 25% problemów zdrowotnych związanych ze zdrowiem psychicznym jest spowodowana depresją i lękiem w miejscu pracy, a rotacja zatrudnienia spowodowana stresem to nawet 40%.

Powszechne jest myślenie, że stres trzeba po prostu wytrzymać, uporać się z nim. To złe podejście. Badanie około 15.000 menedżerów średniego i wyższego szczebla w prawie 100 korporacjach w Indiach wykazało, że płaci się wysoką cenę za życie na szybkim pasie ruchu. Uśrednione ryzyko sercowo-naczyniowe na świecie wynosi 48%. Ryzyko indyjskich menedżerów to 60%.

Na całym świecie ponad 300 milionów osób cierpi na depresję, która jest główną przyczyną niepełnosprawności. Wiele z tych osób cierpi również z powodu lęku, a Konsultanci PERC, firmy konsultingowej z Hongkongu twierdzą, że poziom lęku rośnie dramatycznie wraz z rozprzestrzeniająca się globalizacją. WHO szacuje, że depresja i zaburzenia lękowe kosztują światową gospodarkę 1 bilion (1.000.000.000.000) USD rocznie w utraconej produktywności.

To gdzie indziej… a Ty – polski menedżerze… Jak się czujesz?

autor: dr Wiktor Buczek , lekarz psychiatra