INFORMATYK, INŻYNIER CZY INFLUENCER?

–  jak pomóc nastolatkowi wybrać dobry zawód Wiosna, niedługo majówka, a potem jak co roku matury. W ostatnich latach to coraz większe wyzwanie dla całej rodziny i bliskich maturzystów, nie tylko w zakresie przygotowań i jak najlepszych wyników egzaminów. Rodzicom nastolatków bardziej niż im samym spędza sen z powiek wybór odpowiedniej ścieżki edukacyjnej, która zapewni…

–  jak pomóc nastolatkowi wybrać dobry zawód

Wiosna, niedługo majówka, a potem jak co roku matury. W ostatnich latach to coraz większe wyzwanie dla całej rodziny i bliskich maturzystów, nie tylko w zakresie przygotowań i jak najlepszych wyników egzaminów. Rodzicom nastolatków bardziej niż im samym spędza sen z powiek wybór odpowiedniej ścieżki edukacyjnej, która zapewni dobrą i stabilną pracę w warunkach coraz większej niepewności, szybkich zmian gospodarczych i postępującej automatyzacji.

Co ciekawe, 40-paroletni rodzice moich młodych klientów sami wchodzili w dorosłość w dość niepewnych czasach początku XXI w.  Kiedy pytam jak oni planowali swoją karierę okazuje się, że w wielu przypadkach wybór studiów rzadko był świadomą decyzją i finalnie wykonują zawody nie związane z uzyskanym dyplomem. Niektórzy na palcach jednej ręki liczą kto z ich grupy studenckiej pracuje w wyuczonym zawodzie/branży. No właśnie, poradzili sobie, zdobyli nowe kompetencje i mają poczucie satysfakcji, a nie było wtedy tylu nowych technologii, dostępu do wszelkich informacji przez Internet, rankingów i ocen uczelni, wsparcia doradców zawodowych itd.  Poradzą więc sobie także obecni maturzyści.

Część nastolatków wybrała klasy profilowane i ma wstępną koncepcję przyszłej kariery, ale  wielu jest zagubionych, mają pustkę w głowie lub zbyt wiele różnych pomysłów. Presja i podpowiedzi członków rodziny nie zawsze pomagają. Kiedy czasu na decyzję pozostaje coraz mniej, warto skorzystać ze wsparcia profesjonalnego doradcy zawodowego.

Kwestie, które szczegółowo analizujemy to m.in.:

►  Czy wybieramy zawód na całe życie, czy tylko na początek kariery, bo i tak trzeba liczyć się ze stałym rozwojem zawodowym czy nawet przekwalifikowaniem?

►    Iść za głosem rozsądku (wybór poszukiwanej na ryku specjalizacji) czy zainteresowań (wierząc że prawdziwy talent i pasja zawsze się obronią) a może coś pośredniego?

►    Gdzie szukać inspiracji kiedy jeszcze nie wiemy co chcemy robić w życiu?

►    Jakie są realia wykonywania poszczególnych zawodów – m.in. zakres zadań, zarobki, formy zatrudnienia, możliwości rozwoju?

►    Jak najszybciej zacząć zdobywanie doświadczenia zawodowego w czasie studiów czy lepiej skupić się na nauce?

Doradca zawodowy m.in. zdiagnozuje predyspozycje zawodowe nastolatka i pomoże w zaplanowaniu optymalnej ścieżki edukacji i kariery. Nieprzemyślany wybór kierunku studiów to zmarnowany czas i pieniądze, a także frustracja kiedy dochodzimy do wniosku, że nasz dyplom jest zbędny i chcemy pracować w innym zawodzie.

Jesteś rodzicem maturzysty lub studenta, który nietrafnie wybrał kierunek edukacji? Umów go na konsultacje z doradcą zawodowym.

 

 

 

Dorota Strzelec

Psycholog – Doradca Zawodowy – Interwent/Coach Kryzysowy