Psychoterapia online

Psychoterapia online Pomoc psychologiczna telefoniczna czy online staje się coraz bardziej popularna, a z powodu ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 wręcz stała się niezbędna. Budzi to jednak wiele emocji i wątpliwości. Bo jak rozmawiać o swoich najbardziej osobistych problemach i prywatnych sprawach przez monitor czy słuchawkę? Czy terapia taka jest w ogóle skuteczna? Z pomocą…

Psychoterapia online

Pomoc psychologiczna telefoniczna czy online staje się coraz bardziej popularna, a z powodu ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 wręcz stała się niezbędna. Budzi to jednak wiele emocji i wątpliwości. Bo jak rozmawiać o swoich najbardziej osobistych problemach i prywatnych sprawach przez monitor czy słuchawkę? Czy terapia taka jest w ogóle skuteczna?

Z pomocą przychodzą badania. Okazuje się, że skuteczność terapii online jest porównywalna do tej, która odbywa się osobiście w gabinecie (Barak, Hen, 2008). Badanie przeprowadzono na niemal 10 tysiącach osób. Badano także satysfakcję pacjentów z terapii online i stacjonarnej (Murphy, Parnass, 2009). Okazuje się, że uczestnicy nie odczuwają różnicy pomiędzy e-sesjami i wizytą w gabinecie.

Dlatego jeżeli zastanawiasz się czy terapia online jest dla Ciebie, zarówno powyższe badania, jak i wiele innych, powinny rozwiać wątpliwości, co do jej skuteczności. Ponad to Polskie Towarzystwo Psychologiczne rekomenduje na czas pandemii e-wizyty.

Obecna sytuacja może być szczególnie trudna i nie powinno się z jej powodu rezygnować z pomocy psychologiczno-psychiatrycznej. Sesje online mogą budzić opór, znika on jednak w trakcie rozmowy z doświadczonym specjalistą. Warto zatem zadbać o siebie. Szczególnie teraz.

Bibliografia:

Murphy, L., Parnass, P., Mitchell, D. L., Hallett, R., Cayley, P., & Seagram, S. (2009). Client satisfaction and outcome comparisons of online and face-to-face counselling methods. British Journal of Social Work, 39(4), 627–640.

Barak, Azy & Hen, Liat & Boniel-Nissim, Meyran & Shapira, Na’ama. (2008). A Comprehensive Review and a Meta-Analysis of the Effectiveness of Internet-Based Psychotherapeutic Interventions. Journal of Technology in Human Services. 26. 109-160.